Strona główna Aktualności Porady Przygotowany zawsze ubezpieczony

Przygotowany zawsze ubezpieczony

16 lipca 2019

Kiedy decydujesz się na wyjazd na wakacje własnym samochodem, niezwykle ważne jest dobre przygotowanie auta do podróży. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak istotne jest również odpowiednie przygotowanie kierowcy! Sezon urlopowy w pełni, a my podpowiadamy jak dobrze przygotować się do dłuższej trasy, co zabrać ze sobą i jak zadbać o dobry stan techniczny naszego auta przed wyjazdem. Gotowi do drogi?


W pełni sprawne auto, wypoczęty i przygotowany kierowca, naładowany smartfon z odpowiednimi "apkami", doborowe towarzystwo i ładna pogoda – prawdopodobnie tak wygląda przepis na udaną podróż. Na ostatni punkt tego programu nikt z nas nie ma wpływu, możemy tylko trzymać kciuki, ale cztery pierwsze punkty z listy zależą od ciebie.


Samochodowe ABC


Na początek odpowiedz sobie na pytanie czy dbasz o swój samochód regularnie czy od święta. Dobre przygotowanie auta do podróży to tak naprawdę całkiem gruntowny serwis. Jeżeli rzadko zaglądasz pod maskę swojego auta – polecamy wizytę u mechanika. W warsztacie masz gwarancję, że zajrzyj wszędzie – nie pominie elementów zawieszenia i układu napędowego. Koszt takiego przeglądu powinien zamknąć się w 250 zł. Jeżeli twój samochód nie sprawiał do tej pory większych problemów i dbałeś o niego regularnie, to zdecydowanie możesz ograniczyć się do podstawowych czynności, które bez trudu zrobisz w zaciszu własnego garażu. Zajrzyj przede wszystkim do silnika i sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych.


Płyny nie tylko dla ochłody


Najważniejszy jest poziom oleju – jeżeli na bagnecie zauważysz jego ubytek, uzupełnij brakującą ilość, ale koniecznie użyj oleju tego samego rodzaju. Jeżeli auto ma już swoje lata, a do przejechania masz spory kawałek drogi, spakuj do bagażnika litrowy zapas – na pewno nie zaszkodzi. Przed podróżą sprawdź jeszcze koniecznie poziom płynu chłodniczego – jeżeli zauważysz ubytek, uzupełnij go. Podobnie jak w przypadku oleju, dolej tego samego płynu. Zdecydowanie nie powinno się mieszać płynów chłodniczych, chociaż na rynku są już coraz to bardziej uniwersalne substancje.
 

Hamowanie
 

Bezpieczeństwo twoje i pasażerów w dużej mierze zależy od układu hamulcowego. Oceń przed wyjazdem w trasę jak reaguje hamulec – wciśnij go do oporu w bezpiecznych warunkach. Sprawdź również czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się właściwa ilość płynu hamulcowego. Jeżeli nie wymieniałeś płynu przez ostanie 2 lata lub 30 000 kilometrów, od razu udaj się na wymianę do warsztatu.
 

Więcej prądu
 

Zimą zwracamy uwagę w jakiej kondycji jest nasz akumulator, ale nie wolno zapominać, że latem również jest narażony na większą eksploatację. Zwłaszcza gdy korzysta się z klimatyzacji i radia jednocześnie, a przy ostatnich upałach nasz układ chłodzenia pracuje bardziej intensywnie. Koniecznie przed wyjazdem oceń baterie.
 

Niech cię zobaczą


Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze – dłuższa podróż powinna zmobilizować do sprawdzenia, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Wybierając żarówki upewnij się, żeby były odpowiednio dostosowane do twojego auta (typ oraz moc). Najlepiej zabierz ze sobą zapasowy zestaw (policjanci z Czech i Słowacji mogą to sprawdzić). W przypadku nowych aut może okazać się konieczna wizyta w serwisie. W większości państw Unii Europejskiej za niesprawne oświetlenie w samochodzie grozi surowy mandat.


Na wszystkie koła


W serwisie przy zmianie kół na letnie krzywili się na stan opon? Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie i wymień je przed długą trasą. Bieżnik opony samochodowej posiada specjalne rowki, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Na ich dnie występują regularne wypukłości (to znaczniki zużycia). Jeżeli poziom powierzchni bieżnika zrówna się ze znacznikiem – nadaje się już tylko do wymiany. Zgodnie z przepisami, głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Nie polecamy jednak czekać do tego momentu, bo już przy 4 mm takie opony mają znacznie gorszą przyczepność na mokrym asfalcie. Jeżeli opony są w dobrym stanie, to koniecznie sprawdź ciśnienie powietrza. Bagażnik zapewne załadujesz po roletę, co będzie stanowiło dla nich większe obciążenie. Zwiększ odrobinę ciśnienie powietrza w ogumieniu (najlepiej zgodnie z instrukcją auta).


Równie ważne drobiazgi


Letnie burze to nic nadzwyczajnego, ale stają się problematyczne, kiedy nie masz sprawnych wycieraczek. Na stacjach benzynowych możesz co prawda kupić zestaw w razie awarii, ale sporo przepłacisz i mocno zmokniesz. Sprawdź dla świętego spokoju ich stan przed wyjazdem. Jeżeli zostawiają smugi i niedokładnie zbierają wodę z szyby, nie ryzykuj i wymień je. Podstawowym dodatkiem do twojego bagażnika w dłuższej trasie jest płyn do spryskiwaczy, na szybie zdecydowanie zginie sporo owadów.


Kierowca doskonały


Czas na upgrade najważniejszego "elementu" podróży – ciebie. Zobacz jak w kilku prostych krokach zostać kierowcą, którego niewiele jest w stanie zaskoczyć nawet podczas dłuższej trasy.


Kluczowa przed dłuższą trasą jest... odpowiednia ilość snu. Nikt nie znalazł jeszcze sposobu na oszukanie natury. Jeśli przed trasą nie prześpisz minimum 6 godzin, a najlepiej 8, prędzej czy później twoja koncentracja spadnie, a w raz z nią ucierpi refleks. Ostrzegamy – tutaj wcale nie pomoże kolejna kawa, ani energetyk. Kiedy jesteś zmęczony znacząco zwiększa się ryzyko wypadku, w razie zagrożenia zareagujesz słabiej albo wcale. Red Bull, kawa? Jasne, że nie są zabronione i zastrzyk kofeiny może dobrze zrobić. Pamiętaj jednak, że różnicę poczujesz dopiero po godzinie. W trakcie jazdy najlepiej po prostu pić dużo wody (zwłaszcza przy takich upałach, jakie ostatnio mamy w Polsce). Najlepiej wybierać małe półlitrowe butelki, żeby bez problemu umieścić je w drzwiach i pić regularnie, ale małymi łykami, żeby nie odwiedzać co chwilę MOP-ów. Jeżeli chodzi o przegryzki w podróży, to polecamy wrzucić do schowka orzechy czy banana jako zastrzyk cukru i energii. Kiedy złapie cię większy głód polecamy kanapkę z ciemnego pieczywa, chyba, że obawiasz się upałów – tutaj niezastąpione okażą się kabanosy. Co zrobić kiedy nagle w podróży złapie cię zmęczenie, albo zaczniesz odczuwać ból pleców? To nic nadzwyczajnego. Ciągłe siedzenie może spowodować, że krew w organizmie przestaje krążyć we właściwy sposób. Dlatego niesamowicie ważne w trasie są postoje – podczas nich przewietrz auto i "rozprostuj kości" – przejdź się po parkingu, zrób kilka przysiadów i rozciągnięć. W czasie drogi męczą się też oczy. Zdecydowanie z doświadczenia polecamy nie oszczędzać na okularach przeciwsłonecznych, warto zainwestować w porządne szkła z filtrami. Wiemy jak to zabrzmi, ale okuliści radzą, żeby w przerwie wykonać kilka ćwiczeń. Kręcić oczami ósemki czy patrzeć w punkt oddalony o 30 cm, np. w wystawiony kciuk, a potem przenieść wzrok na coś, co znajduje się dalej (np. drzewo). Warto też na chwilę zakryć oczy dłońmi i zafundować im chwilę ciemności.


Jeżeli dobrze przygotujesz siebie i odpowiednio zadbasz o samochód, to początek urlopu i powrót do domu, powinny okazać się tak samo przyjemne jak sam moment wylegiwania się na leżaku. Jeśli już odhaczyłeś z nami listę obowiązkowych punktów – to połowa sukcesu. Przed tobą najlepszy czas w roku. Postaraj się zadbać, aby spokój i opanowanie panowały w aucie już od pierwszych chwil wspólnej podróży, a później utrzymuj ten błogi stan przez cały wypoczynek. Szerokiej drogi!

 


« powrót
Dostawcy
AJUSAATEBERUBLUE PRINTBOSCHBREMBOCASTROLCONTITECHCORTECODENSOELFELRINGEPSFAGFASTFEBIFILTRONFLENNORGATESGOETZEGSPHC CARGO HENGSTINAIZAWITJANMORK2KAMOKAKYBLEMFORDER LUKMANN FILTERMAX-DYWANIKMOBILMONROEMOTULNGKOSRAMOYODOPIERBURGREINZRINGRTSRUVILLESACHSSAMKOSASICSHELLSKVSNRTOTALTRWVALEOVERNETWAHLERZIMMERMANN
Projekt i wykonanie inDream
© 2015 - 2024 M-MOT Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.   |   Mapa strony