Strona główna Aktualności Porady Jedź swoim torem

Jedź swoim torem

30 sierpnia 2016

Niebezpieczne zjeżdżanie samochodów na sąsiedni pas ruchu, zwłaszcza na zakrętach oraz przekraczanie linii wyznaczającej granice toru jazdy to tylko niektóre z bardzo niebezpiecznych nawyków kierowców, które mogą prowadzić do tragedii. Kodeks drogowy bezwzględnie zobowiązuje kierowców do jazdy wyznaczonym torem.


Noga z gazu
Powodem ścinania zakrętów jest przede wszystkim pokonywanie ich z dużą prędkością. W efekcie kierowca nie jest w stanie pozostać na swoim pasie ruchu i przekracza linię dzielącą go od pasa przeciwnego. – Takie zachowanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na drodze, ponieważ kierowca jadący z dużą prędkością na zakręcie może stracić przyczepność, wjechać na przeciwny pas, a tym samym narazić siebie i pasażerów na zderzenie czołowe z samochodem jadącym z naprzeciwka – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Zdarza się, że na mniejszych drogach nie ma namalowanych linii, ale nawet wówczas pamiętajmy, aby zawsze trzymać się prawej strony jezdni – dodaje.


Blisko prawej krawędzi
Jeśli sami bezpiecznie jedziemy swoim pasem, równocześnie musimy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i uważać na innych kierowców, którzy mogą z dużą prędkością ścinać zakręty. Bądźmy szczególnie uważni na drogach o małym natężeniu ruchu, ponieważ tam kierowcy z większą łatwością decydują się na wykonywanie brawurowych manewrów.


W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim jechać szerokim łukiem jak najbliżej zewnętrznej krawędzi jezdni. – Jazda blisko krawędzi jezdni pozwoli nam nie tylko zachować stosunkowo bezpieczną odległość od samochodu jadącego z naprzeciwka, ale przede wszystkim sprawi, że będziemy dla niego widoczni. Dzięki temu kierowca być może zwolni przed pokonywaniem zakrętu – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Nie przekraczaj granicy
Jazda wyznaczonym torem jest bezwzględną zasadą, regulowaną przez kodeks drogowy. Pasy ruchu są przeważnie jednoznacznie wyznaczone i oddzielone od siebie, dlatego tym bardziej uważajmy, aby nie jechać na granicy między pasami i wjeżdżać na linię je oddzielającą. Jeśli chcemy zmienić pas, pamiętajmy, żeby wyraźnie zasygnalizować manewr i poczekać, aż będziemy mogli go wykonać bezpiecznie.


« powrót
Dostawcy
AJUSAATEBERUBLUE PRINTBOSCHBREMBOCASTROLCONTITECHCORTECODENSOELFELRINGEPSFAGFASTFEBIFILTRONFLENNORGATESGOETZEGSPHC CARGO HENGSTINAIZAWITJANMORK2KAMOKAKYBLEMFORDER LUKMANN FILTERMAX-DYWANIKMOBILMONROEMOTULNGKOSRAMOYODOPIERBURGREINZRINGRTSRUVILLESACHSSAMKOSASICSHELLSKVSNRTOTALTRWVALEOVERNETWAHLERZIMMERMANN
Projekt i wykonanie inDream
© 2015 - 2023 M-MOT Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.   |   Mapa strony